منـــم کشــــاورز     گل و گیاه زینتی نهال درخت و خواص گیاهان - سنجد

گل و گیاه زینتی نهال درخت و خواص گیاهان

تولید وفروش گیاهان آپارتمانی ونهال اصلاح شده پیوندی میوه ودرختان زینتی مثمر وغیر مثمر وگیاهان دارویی

سنجد

سنجد

a

سنجد به نام علمى "Elaeagnus angustifolia L." يا "E. Orientalis L." و از خانواده Eleagnaceae""می باشد. سنجد داراى ارقامى است كه از نظر شكل، رنگ، طعم و اندازه ميوه و ارتفاع درخت بايكديگر متفاوت می باشند. اين درخت در روستاهاى كوهستانى بيرجند بفراوانى يافت می‏شود و از آن بويژه به عنوان پرچين براى جلوگيرى از تخريب مزارع و باغها استفاده می ‏كنند.
از اين رو سعى می ‏گردد اين درخت را در كنار ديوار باغها و در داخل مسيل و با فواصل كم، كشت كنند، تا ريشه‏ هاى ستبر، عميق، مقاوم و نيز ساقه ‏هاى سخت آن درمقابل سيل مقاومت نمايد. از اين درخت خاردار براى بادشكن و نيز جلوگيرى از شن هاى روان می ‏توان استفاده نمود.
برگ سنجد شبيه بيد، دراز، كرك دار، براق و متناوب و بادمبرگهاى كوتاه می‏باشد. پشت برگها نقره ‏اى فام و داراى دمبرگ كوتاه است.
گل‏ها معمولاً زردرنگ . منفرد ويا چند تائى در كنار برگها ظاهر شده و فوق‏العاده معطر می‏باشند. موسم گل دادن سنجد اواسط بهار می ‏باشد.
ميوه سنجد به رنگ زرد، قرمز ويا صورتى می‏باشد. ميان برميوه آردى و شيرين وخوراكى است. در درون ميوه، هسته درازى مشابه هسته خرما اما كوچكتر مشاهده می ‏شود.
سنجد به سرماى سخت زمستان مقاوم می ‏باشد ليكن گرماى شديد تابستان را نمی ‏پسندد. به لحاظ گل‏ هاى فوق‏ العاده معّطر و برگهاى نسبتاً زيبايش در پارك ‏ها كشت می ‏شود اين درخت در زمين‏ه هاى سنگدار، شنى و فقير می ‏رويد.
در هند از روغن هسته سنجد لعوق یا شربت غلیظی درست می کنند که در التهاب غشاهای مخاطی همراه با ترشح همانند انواع زکام و نیز در موارد عفونتهای برونشها مصرف می نمایند. در اسپانیا از شیره گل سنجد برای قطع تب های مهلک و خطرناک استفاده می شود. میوه سنجد از نظر طب سنتی،طبیعت سرد و خشک دارد و مقوی و مفرح است،ضد تهوع و صفرا بر نیز می باشد.سنجد به ویژه خام آن برای بند آوردن اسهال نافع است.جوشانده گل سنجد برای بیماریهای دماغی مانند فلج و کزاز و نیز برای قلب و زخمهای ریوی و تنگی نفس مفید است و برای تقویت معده و کبد و باز کردن گرفتگیها و تحلیل گاز معده و نفخ استسقاء و یرقان نافع می باشد.
کتاب بیرجند نگین کویر - گياهان دارويی

منبع: مجله کشاورزی منم کشاورز   ،  نویسنده مهندس ظروفی

برچسب‌ها: سنجد
منبع        منم کشاورز ، نویسنده مهندس ظروفی  | 

 

Instagram:   imfarmer

تولید و توزیع مرغوبترین نهال های اصلاح شده پیوندی
و زیباترین گیاهان آپارتمانی
تولید و عرضه نهال :

هلو  شلیل  الو  زردالو  سیب  گلابی  گیلاس  آلبالو  گوجه سبز  خرمالو و...
در رقمهای مختلف ایرانی و خارجی
ودرختان غیر مثمر

نهالستان مهندس ظروفی:  ۰۹۱۲۵۴۵۲۲۴۸

------------------------------------